Uwd 1

Uznamsko-Wolińska Dolina Wodorowa

Platforma regionalnego rozwoju technologii wodorowych sprzyjająca ochronie środowiska naturalnego mikroklimatu nadmorskiego.

3 czerwca 2022 roku podpisano w Świnoujściu List intencyjny związany z powstaniem Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej, której Inicjatorami i sygnatariuszami Listu intencyjnego są Janusz Żmurkiewicz Prezydenta Miasta Świnoujścia oraz Piotr Kosowicz – Prezes Zarządu Spółki EcoEnergyH2 Sp. z o. o. List podpisany został w obecności Pani Barbary Michalskiej Wiceprezydent Miasta oraz Kazimierza Frukacza, Dyrektora Zarządzającego Task Engineering GmbH i współwłaściciela Stoczni Alumare Sp. z o.o.

uwd

List intencyjny stanowi tak wyraz poparcia dla działań Spółki jak i jest jednocześnie wzmocnieniem procesu rozwoju alternatywnych źródeł energii, w tym technologii wodorowych, w regionie Uznamsko-Wolińskiem oraz Uzdrowiska Świnoujście.

Realizowany przez Spółkę w Świnoujściu projekt Kompleksu Energetyki Wodorowej, spotyka się z dużym zrozumieniem władz miasta, co jednocześnie potwierdza promowanie działań zmierzających do budowy regionalnej wspólnoty w celu konieczności podjęcia prac na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i budowy miejscowej gospodarki niskoemisyjnej w duchu zrównoważonego rozwoju z ukierunkowaniem na zastosowanie wodoru jako źródła energii w zeroemisyjnym oraz niskoemisyjnym transporcie lądowym i morskim, włącznie z bunkrowaniem statków oraz budową nowoczesnych statków z napędem wodorowym.

uwd-2

Biorąc pod uwagę rozwój innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku, Dolina sprzyjać będzie promowaniu możliwości rozwoju „zielonych” obszarów przemysłowych gwarantujących powstanie nowych stabilnych miejsc pracy oraz jednocześnie ochronie miejscowego klimatu.

Projekty prowadzone w obszarze Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej w kierunku rozwoju technologii wodorowych będą dowodem synergii w wykorzystaniu wyjątkowego potencjału miasta Świnoujście jak również regionu Uznamsko-Wolińskiego w zakresie nowoczesnych technologii oraz stworzeniu zaplecza naukowo-badawczego dla firm, które będą rozwijać w regionie technologie produkcji i dystrybucji wodoru.

Działania Stron stwarzają niepowtarzalną szansę rozwoju regionu i wymagają konkretnych przedsięwzięć odpowiadających na potrzeby społeczne w zakresie dążenia do wprowadzania bezemisyjnych i niskoemisyjnych technologii.

uwd-3

Stają się również inspiracją do włączania się w rozwój myślenia na rzecz ochrony środowiska, w tym propagowania postaw proekologicznych zwłaszcza wśród młodzieży, przedsiębiorców i społeczności lokalnych, dotyczących w szczególności ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego miejscowego mikroklimatu nadmorskiego.