Flaga

Konferencja Energetyczna – Zielony Ład

III Polsko-Niemiecka Konferencja Energetyczna – Zielony Ład i jego wpływ na polski i niemiecki region nadodrzański.

W dniu 6 września odbyła się w niemieckim Schwedt/Oder III Polsko-Niemiecka Konferencja Energetyczna Zielony Ład. (events.ihk-ostbrandenburg.de)

Celem Zielonego Ładu jest uczynienie europejskiej gospodarki neutralną klimatycznie do 2050 roku. Oznacza to ogromną transformację systemu energetycznego i masowe działania na rzecz ochrony klimatu we wszystkich sektorach. Między innymi w dyrektywie unijnej w sprawie promocji wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych (RED III) zawarte są działania polityki energetycznej ujęte w projekcie „Fit for 55”.

Konferencja odbyła się pod patronatem Pani Cornelii Pieer Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Organizatorami głównymi byli Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie, Izba Przemysłowo-Handlowa w Neubrandemburgu oraz Wschodniej Brandenburgii.

Prezes Zarządu EcoEnergyH2 Piotr Kosowicz wystąpił z prezentacją realizowanego przez Spółkę Projektu budowy Centrum Energetyki Wodorowej w Świnoujściu. Na bazie tego projektu, przy poparciu władz miasta Świnoujścia, powstaje obecnie Uznamsko-Wolińska Dolina Wodorowa. Działania te wyłoniły również synergię, która stała się podstawą przy nawiązaniu współpracy z Bankiem BGK m.in. w zakresie współdziałania przy upowszechnianiu wiedzy na temat potencjału wodoru, innowacyjnych technologii i projektów dotyczących zasobów idei 3W promowanej przez Bank tj. odnawialnych źródeł energii i zrównoważonego rozwoju. Idea ta sprzyja również wspólnemu upowszechnianiu projektu i wspieraniu działań mających na celu utworzenie w Świnoujściu Kompleksu energetyki wodorowej EcoEnergyH2.

Konferencja w Schwedt była również dowodem na to, iż w okresie obecnego europejskiego kryzysu energetycznego nie powinno się wstrzymywać procesu transformacji energetycznej formowanej na zasadach zrównoważonego rozwoju, lecz kontynuować budowę nowego systemu energetycznego i gospodarki opartej o niskoemisyjne źródła energii, do którego ma ambicje dołączyć również Uznamsko-Wolińska Dolina Wodorowa z realizacją Kompleksu energetyki wodorowej EcoEnergyH2 w Świnoujściu, tworząc tym regionalną i transgraniczną część europejskiego rynku wodoru.